Åbne Scene
HAUT – She’s too much sound
She’s too much sound
En hyperladet dans med stemme, lyd og krop.
Den kunsteriske undersøgelse
Munden gaber vidt åben og lungerne skyder et støn afsted gennem det ovale hulrum. Idet stønnet slipper læberne, blæses det indre frem i den ydre soniske verden, hvorefter det mases tilbage i den åbne mund med en hånd af hyperladede konnotationer. ‘Indefra-og-ud’ bouncer op ad ‘udefra-og-ind’, og den tilsyneladende luftige lyd fortættes af associationer lige foran de ladede læber.
She’s Too Much Sound er den overordnede arbejdstitel for Karis Zidores undersøgelse af det, der er for meget, med afsæt i stemme, lyd og krop. Med residenset på HAUT vil hun undersøge det hyperladede materiale, stønnet, og bevæge sig i spændingsfeltet mellem indre tilstande og ydre billeder.
Karis Zidore arbejder på Åbne Scene fra d. 11.-16. september, og d. 16. september kl. 16-18 vil der være en åben visning.
Kort om kunstneren
Karis Zidore er koreograf og lydkunstner, hvorfor hendes kunstneriske praksis tager afsæt i netop lyd, stemme og krop – både separat, parallelt og sammenflettet.
Hun samarbejder bl.a. med koreograferne Olivia Rivière, Emilie Gregersen og Naya Moll, og er desuden del af det kunstneriske kollektiv Danseatelier i København.
Kontakt: Trine@godsbanen.dk
Flere informationer klik her.
_______________________________
Format: IN PROCESS – 1 uge
Genre: Lydkoreografi
Residency finder sted på Godsbanen/ Åbne Scene
11.- 16.09. 2022
Worksharing:
16.09.2022 at 4-6 pm
Kreditering
koncept/koreografi/dans/lyd: Karis Zidore
Støttespillere
Det Danske Institut, Athen
Polo Cultural Gaivotas, Lissabon
