søg menu

Teater Katapult

STORYSLAM – Den første gang

DATO: Tirsdag d. 4. februar
TID: kl. 19.30
LOKALE: Black Box
NÆRMESTE INDGANG:
ENTRÉ: Normal 95,- // Studerende 75,-
KØB BILLET

Historier om første kys, den første jobsamtale eller måske første gang, du stod op for dig selv? “Den første gang” er temaet for denne StorySlam – Katapults storytelling-konkurrence for almindelige danskere med selvoplevede historier. Kom og lyt eller fortæl din egen historie.

Det er publikums fornemmeste opgave at heppe og stemme på aftenens favorit-fortæller. Som publikum er det altså dig, der i fællesskab med juryen bestemmer, hvem der vinder aftenens fortælledyst. Vidt forskellige historier fra vidt forskellige mennesker er på tapetet, og du sender den fortæller, du bedst kan lide, videre i konkurrencen.

Hvert StorySlams vinder ryger nemlig videre til StorySlam GRAND SLAM, som finder sted hvert år i december. Her skåler vi i bobler og kårer årets bedste fortæller, som præmieres med en rejsepræmie!

pssst… Prisen inkluderer en øl!