søg menu

Foredrag / seminar

Bag om litteraturen med Mads Mygind

DATO: Lørdag 18. oktober
TID: 11.00-13.00
LOKALE: Vogn 1
NÆRMESTE INDGANG:
ENTRÉ: Gratis
KØB BILLET

Tag med digteren Mads Mygind ind i forfatterens værksted og få et unikt indblik i litteraturens tilblivelse. Her læser Mads Mygind op af sine digte og fortæller om arbejdsprocessen og de overvejelser, han gør sig i sit arbejde med skriften. Til sidst får du selv mulighed for at prøve kræfter med skriften.
Mads Mygind debuterede i 2010 med digtsamlingen Tilbage er et sart pulver af oprør og er aktuel med Are you from where?, der tager udgangspunkt i den japanske haikutradition. Ved siden af sit forfatterskab underviser han i skrivning på både folkeskoler, efterskoler, højskoler, gymnasier og på Skrivekunstskolen i Aarhus.

Det er gratis at deltage, men kræver tilmelding.

Bag om Kulturen
Aarhus’ kulturliv holder åbent hus den 8.-18. oktober – og du er inviteret med. Med Bag om Kulturen kommer vi bag kulisserne og bliver vidner til tilblivelsen af litteratur, musik, dans, billedkunst og teater. Se hele programmet her.