søg menu
TILBAGE TIL NYHEDSOVERSIGT
19.08.2026

Ny stor udstilling gør publikum til medskabere i Anne Marie Carl-Nielsens kunstneriske univers

Pressemeddelelse

Støb en havfrue i smør, modellér en krop i voks og vær med til at give billedhugger Anne Marie Carl-Nielsens sidste, ufuldendte værk, Høvdingen, ny form i ler. Når udstillingen Det levende ler – Skab med Anne Marie Carl-Nielsen åbner den 29. august, forvandles Godsbanens Rå Hal til et sanseligt, arbejdende udstillingsrum. Her møder publikum ikke blot Anne Marie Carl-Nielsens værker, de får også mulighed for selv at mærke hendes materialer og deltage i de skabende processer.

Mærk det levende i form og materialer

Udstillingen tager afsæt i kunstneren Anne Marie Carl-Nielsens (1863-1945) skaberkraft. Hendes materialer, eksperimenter og arbejdsmetoder bliver en del af udstillingen, og publikum inviteres til selv at fotografere, forme, støbe, bygge og sætte spor.

Anne Marie Carl-Nielsen voksede op på landet omgivet af dyr og begyndte allerede som barn at modellere. Hun formede dyr i ler, som hun selv gravede op i køkkenhaven, og lavede figurer i smør, når hun hjalp til med smørkærningen på familiens gård. Senere blev voks, gips og bronze en del af hendes kunstneriske virke, og interessen for levende kroppe og bevægelse fulgte hende gennem hele livet; fra gårdens dyr til løbere, boksere, springere og kuglestødere.

I Det levende ler undersøges denne vej gennem materialerne på ny. Publikum kan blandt andet støbe Anne Marie Carl-Nielsens værk Havfrue som miniatureudgaver i smør. Dermed får bronzeskulpturen nyt liv og vender tilbage til ét af de materialer, som hun begyndte at forme i som barn. Det færdige kunstværk bliver igen til materiale, proces og noget, man kan holde mellem hænderne.

”Vi har ønsket at lave en udstilling, hvor man ikke kun ser på Anne Marie Carl-Nielsens færdige værker. Vi dykker ned i den måde, hun arbejdede på, og lader materialerne, eksperimenterne og den fysiske skabelsesproces blive en del af selve udstillingsformen. Publikum får materialerne mellem hænderne og inviteres ind i nogle af de processer, hun selv arbejdede med. På den måde bliver kunsthistorien ikke noget afsluttet, vi betragter på afstand, men noget, der kan sættes i bevægelse igen. Mit håb er, at man går herfra med en stærkere fornemmelse af skaberkraften, både hendes og sin egen,” siger Ditte Knus Tønnesen, kurator for udstillingen. 

Et tabt værk får nyt liv

Et andet centralt element i udstillingen er Anne Marie Carl-Nielsens sidste værk Høvdingen, som stod ufuldendt ved hendes død og siden gik tabt. Den monumentale skulptur af den jyske arbejdshest kendes i dag blot gennem fotografier, modeller og skitser.

I stedet for at rekonstruere værket én til én inviterer kunstner Mette Skriver publikum til at give Høvdingen form igen. Gennem udstillingsperioden vokser en ny hest i fuld størrelse frem i ler og forandres af de mennesker, der arbejder på den.

Når udstillingen slutter, fortsætter fællesværket i en ny form. Høvdingen – Det levende ler 3D-scannes og videreføres af billedkunstner Sophie Hjerl som et AR-værk, der efterfølgende kan opleves i det offentlige rum. Her lever både værkets idé og sporene fra den kollektive proces videre i form af fællesværkets mange hænder og aftryk.

”Denne udstilling handler om Anne Marie Carl-Nielsen, men også om skabelse i dag. I en tid, hvor meget foregår digitalt, giver vi plads til det fysiske, sanselige og fælles. Det gør vi ved at flytte fokus fra det færdige værk til den skabende proces bag og ved at invitere de besøgende helt ind i kunstens maskinrum, hvor de bliver medskabere og ikke blot tilskuere. Anne Marie Carl-Nielsen var en kunstner, der livet igennem eksperimenterede, skabte forbindelser og modigt insisterede på sin plads i verden. Den energi vil vi gerne give videre til nye generationer,” siger Marianne Grymer Bargeman, direktør for Godsbanen.

Seks originale værker og nye kunstneriske bidrag

Midt i udstillingen møder publikum seks bronzestatuetter af Anne Marie Carl-Nielsen. De historiske værker indgår i et udstillingsrum, hvor hendes praksis samtidig sættes i forbindelse med kunstneriske undersøgelser i dag. En række nulevende kunstnere tager afsæt i Anne Marie Carl-Nielsens materialer, metoder og kunstneriske spørgsmål og fører dem videre gennem egne praksisser.

Billedkunstner Sian Kristoffersen har skabt den nye voksskulptur Hermes Ruin specifikt til udstillingen. I en række masterclasses arbejder Lise Tovesdatter Skou, Adam Fenton, Siska Katrine Jørgensen, Freja Niemann Lundrup og Jara von Lüpke sammen med publikum med skulpturelle materialer og metoder fra hver deres nutidige kunstneriske ståsted.

Gennem udstillingsperioden aktiveres Rå Hal desuden af performance, lyd, sang og bevægelse. Anne Marie Carl-Nielsens kunstnerskab bliver dermed ikke kun præsenteret som kunsthistorie, men som afsæt for nye værker, handlinger og undersøgelser i samtiden.

Udstillingsinformation

  • Adgang til udstillingen er gratis for publikum
  • Udstillingsperiode: 30. august – 18. oktober 2026.
  • Åbningstider: tirsdag-torsdag: 10-21, fredag-søndag: 10-16, mandag: Lukket
    Sted: Godsbanen, Rå Hal, Karen Wegeners Gade 8, 8000 Aarhus C
  • Udstillingsåbning i forbindelse med Aarhus Festuge: 29. august 2026 kl. 14.00. Alle er velkomne.

Tilmeld her:

Se mere om udstillingen på www.godsbanen.dk 

FAKTA

Om Anne Marie Carl-Nielsen

Anne Marie Carl-Nielsen (1863-1945), født Brodersen, var dansk skulptør. Hun voksede op på gården Thygesminde i Sønder Stenderup nær Kolding, hvor hun fra 12-årsalderen begyndte at modellere gårdens dyr. Hun rejste til København i 1882, hvor hun blev undervist på Tegne- og Kunstindustriskolen for Kvinder. I 1889-90 blev hun indskrevet på Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder som elev af billedhuggeren August Saabye (1823-1916). Hun var en del af stifterkredsen omkring Den Frie Udstilling og var i 1916 med til at stifte Kvindelige Kunstneres Samfund. Hendes værker spænder bredt: Fra små, intime dyreskildringer til monumentale værker såsom en rytterstatue af en konge og bronzedøre med bibelmotiver.

Om Godsbanen

Godsbanen er et stort kulturhus og kulturproduktionscenter midt i Aarhus, hvor litteratur, scenekunst, design, billedkunst, kunsthåndværk og musik mødes under samme tag. Kombinationen af produktion, præsentation og tværfaglighed gør Godsbanen unik, også i en europæisk sammenhæng. Med fri adgang, værksteder og udvidede åbningstider gør Godsbanen kunst og kulturproduktion tilgængelig for mange.
Se mere på www. godsbanen.dk

Udstillingsåbningen

Det levende ler – skab med Anne Marie Carl-Nielsen åbner lørdag den 29. august 2026 kl. 14.00 i Rå Hal på Godsbanen. Det er gratis at deltage, og alle er inviteret. På åbningsdagen opfører Teater Fluks sammen med Den Jyske Opera det nye performative værk Ler, mens Jara von Lüpke performer Take, this is my body, hvor publikum fysisk indtager kunsten i form af spiselige skulpturer.
Tilmelding via www.godsbanen.dk

Det øvrige udstillingsprogram

Der bliver en række aktiviteter i udstillingsperioden: Masterclasses, et voksende performative lydarkiv af Teater Fluks, bevægelsesworkshops med Dansk Danseteater i samarbejde med Bora Bora som optakt til danseforestillingen om Anne Marie Carl-Nielsen Creatures of Butter, der har premiere i februar 2027. Udstillingsprogrammet præsenterer desuden performancekoncerten Elegier over Jorden af sopran og komponist Katinka Fogh Vindelev. Værket præsenteres i samarbejde med Kind Of Opera og Aarhus Festuge.
Se hele udstillingsprogrammet

Udstillingen er produceret af Godsbanen. Den er kurateret af Kurator og projektleder Ditte Knus Tønnesen, og er blevet til i tæt samarbejde med Museum Odenses nye forskningscenter, Anne Marie Carl-Nielsen Centret ved centerleder Emilie Boe Bierlich og kunstfaglig konsulent Laura Nørholt samt scenograf Astrid Lindgreen Hjermind.

Tak til Museum Odense for udlån af værker af Anne Marie Carl-Nielsen.
Udstillingen er støttet af Carl Nielsen og Anne Marie Carl-Nielsens Legat.

Sponsorer: Bent Brandt, Hammershøj Teglværk og DanKalk. 

Pressekontakt
Trine Sørensen, Ansvarlig for program og strategisk kommunikation,
Godsbanen: +45 2633 0901 / trine@godsbanen.dk

Hent pressebilleder

Hent pressemeddelelsen som pdf

Grafik: Sara Laub
Anne Marie Carl-Nielsen, der arbejder i sit atelier i Celle, u.å. ©Museum Odense / Foto: Ole Lund Jensen
Portræt, trickfoto, af Anne Marie Carl-Nielsen, u.å. ©Museum Odense
Jysk hingst, af AMC-N, bronze. ©Museum Odense. Foto: Niels Ulrich Hansen / Galleri VENT