Historik

Åbne Scene blev etableret i marts 2012 i et samarbejde mellem det lokale scenekunstmiljø og Aarhus Kommune.

Projekter/forestillinger/arrangementer på Åbne Scene gennem tiden

Fremtidige projekter finder du i Godsbanens kalender.

Forår 2017

24. – 26. januar:
Black Box Theatre (DK): 7EVEN
Dans
KURATERET

2. januar – 4. februar:
Shock Therapy Productions (AUS/NOR): Locked-In
KURATERET

7. – 11. februar:
Clap Clap (DK): KØNNET – en rejsehåndbog
Performance
KURATERET
24. februar:
PREMIERE: Lydenskab (DK): The Way the Dead Love

Musikdramatik
KURATERET

16. – 18. marts:
PREMIERE: By Proxy (DK): Escape the Universe
Performance
KURATERET
1. – 8. april:
PREMIERE: Hvid Støj (DK): Senses of Cities
Børneteater
KURATERET

19. – 22. april:
Between Music (DK): AquaSonic
Undervandskoncert
KURATERET

28. – 30. april:
Spring Forward Festival
Dans
KURATERET

4. – 7. maj:
SPOT Festival 2017
Musik
KURATERET

11. – 14. maj:
SPOR Festival 17
Musik/lydkunst
KURATERET

18. – 21. maj:
ILT Festival 17
Scenekunst
KURATERET

1. – 2. juni:
Jan Vesala (S), Taneli Törmä (FIN) & Antoinette Helbing (GER): Re-Dream
Dans
KURATERET

7. – 9. juni:
PREMIERE: Paulina Tovo: Hej, jeg er dig
Performance
KURATERET

14. – 18. juni:
VERDENSPREMIERE: Christian Vogel (GER): Agnete and the Merman
Lydinstallation
KURATERET

Efterår 2016

7. – 10. august:
KOMMA (DK): Oxymoron
Musikdramatik
KURATERET

11. – 15. august:
Paul Gordon (USA): Mostly Analog Standup Dance
Dans/StandUp/Show
KURATERET

13. august:
Åbne Scene / POP UP
Åbent hus på Åbne Scene
KURATERET

1. – 3. september:
Niwa Gekidan Penino (JAP): Avidya – The Dark Inn
Teater
KURATERET

12. – 13. september:
Arrieregarden (DK): El Concierto
Gadeteater / Musikdramatik
KURATERET

21. – 23. september:
The Lulu Art Group (DK) / Svend Åge Madsen: Happily Ever After
Litterær danseforestilling
KURATERET

28. – 30. september:
PRAAK (DK): Inuit
Performance
KURATERET

13. oktober
Lydenskab (DK): The way the dead love
Musikdramatik
KURATERET

22. oktober:
Aarhus Unge Tonekunstnere (DK): coOPERAation – Rethink Grand Opera
KURATERET

29. oktober:
Åbne Scene / POP UP
Åbent hus på Åbne Scene
KURATERET

3.- 6. november:
QuongaFest 2016
Scenekunst
KURATERET

15. – 18. november:
Teater Liv (DK): En Kat I En Tom Lejlighed
Poesi Performance
KURATERET

31. november – 3. december:
DOB­BELT­FO­RE­STIL­LING:
The other Body og Tou­chzom­bie
KURATERET

9. – 10. december:
AniMani (DK): Den du fodrer
Animationsteater og opera
KURATERET

Forår 2016

9. januar kl. 17.00:
AniMani (DK): Den du fodrer
KURATERET

14. – 16. januar:
Location X (DK/FIN/NO): BLACK SIDE
KURATERET

20. januar – 12. marts:
Teater O (DK): I udkanten
KURATERET

17. marts – 19. marts:
Teater Fluks (DK): REVOLUTION! – et gør-det-selv oprør
KURATERET

1. – 7. april 2016
hvid støj sceneproduktion (DK): Syv Sange om Samvittighed – hvor ren er din klang?
KURATERET

12. april – 14. april:
LOD Muziektheater (B): Sne
KURATERET

25. april:
HEARMYEYES (DK): Falling Awake
KURATERET

29.-30. april:
SPOT Festival

1. maj – 4. maj:
Teatret Gruppe 38 (DK): DANISH+
KURATERET

6. – 8. maj
by proxy (DK/NO): Stop Being Poor
KURATERET

10. maj – 16. maj:
SPOR festival: WYSI(N)WYG
KURATERET

7. – 9. juni:
Teater Liv (DK): En kat i en tom lejlighed
KURATERET

24. – 30. juni:
SVALHOLM (DK): CIRCUIT – en refleksion over aldring
KURATERET

Efterår 2015

13. – 14. august:
Osiris Teatteri (FIN): HS.
Kurateret af Åbne Scene

19. – 28. august:
Divano Occidentale Orientale (I): Workshop og præsentation: Above The Skin
Kurateret af Åbne Scene

31. august
Efterklang (DK), Christian Lollike (DK) m.fl.: Imagery of Perfection – A Global Opera.
I samarbejde med Aarhus Festuge.

September/oktober:
Åbent hus på Åbne Scene
Kurateret af Åbne Scene

8. oktober – 19. november:
Between Music: AquaSonic
Kurateret af Åbne Scene

26. november –  6. december
Art Writing Festival
Kurateret af Åbne Scene

14. – 18. december
AltaMira Studio (I/DK): The River
Kurateret af Åbne Scene

Forår 2015

23. og 24. januar:
Musical Danmark: John & Joel

16. – 28. februar:
Taneli Tormå: Black Side – KURATERET

2. – 8. marts:
Teater Fluks

11. – 14. marts:
Bora Bora: Hoods – KURATERET

15. – 17. marts:
Laboratoriet: RAPP – KURATERET

18. – 22. marts:
Two Women Machine Show: My Body is a Barrel of Gunpowder – KURATERET

24. – 27. marts:
Femmøller Efterskole

7. – 17. april:
Teatret OM: Hvalens Sang – KURATERET

19. – 27. april:
Divano Occidentale Orientale – The Judgement – KURATERET

29. april. – 4. maj:
SPOT festival

5. – 11. maj:
SPOR Festival – KURATERET

13. – 23. maj:
Teater Viva – KURATERET

26. – 31. maj:
ILT festival – KURATERET

4. – 5. juni:
Koncert: Musik- og Teaterhøjskolen

6. juni:
Koncert: Bl.a. koret Nevertheless

25. juni:
AFUKs afgangsforestillingsforestillinger: On/Off og AMoC

Efterår 2014

15. august – 28. september:
Som i Himlen – KURATERET

28. september – 11. oktober:
hvid støj – KURATERET

27. oktober – 9. november:
Teater Viva – KURATERET

10. november – 17. november:
Quonga Fest

19. november:
Konference: Aarhus – City of Talents

20. november – 23. november:
Media Architecture Biennale

1. – 7. december:
Teatertruppen Stormen: Misantropier

9. december:
Koncert med Local Vocal

17. december:
Julekoncert VOX 11 og POSTYR

Forår 2014

7. januar:
Konference: RETHINK Kulturturisme

8. januar:
Konference: Arkitektforeningen

13. januar – 7. februar:
Tone: Tomorrow’s Child  – KURATERET

18. og 21. -23. februar:
Teatret OM – 79Fjorden  – KURATERET

28. februar – 2. marts:
Teatret Om: Il Maltagliati

9. – 12 marts:
Århundredets Festival: En forestilling om en historie  – KURATERET

28. marts:
Laboratoriet: RAPP 2014 – konference  – KURATERET

8. – 13. april:
Teatertruppen Stormen: Gæsten – KURATERET

17. – 20. april:
Kompagni Je Paux: X  – KURATERET

27. april – 1. maj
Guiseppe L. Bonifati (IT) (Artist in Residence)  – KURATERET

3. maj – 6. maj
:Danish+  – KURATERET

8. – 10. maj:
SPOR-festival

12. maj – 15. juni
Aquasonic  – KURATERET

29. – 31. maj (på Teater Katapults scene):
CoreAct: Heidi – En rejse til helvede med Simon Spies  – KURATERET

17. juni – 30. juni
In Ocula (IT) (Artist in Residence)  – KURATERET

Efterår 2013

1. august – 7. august:
Primdahl og Schwartz: Faldet – KURATERET

12. august – 27. august:
African Footprint Legends – KURATERET

30. august:
Jazz koncert: Breaking The Surface Tour: Koskelainen/Andreasen Near Life

31. august – 1. september:
Images Festival – KURATERET

2. september – 4. september:
Det Andet Teater

9. september – 28. september:
hvid støj: Branden – KURATERET

1. oktober – 4. oktober:
Nordhøj: Giv mig asyl

7. oktober – 13. oktober:
Lydenskab – KURATERET

19. – 20. oktober, 26. – 27. oktober, 2. – 3. november og 9. – 10. november:
ÅbnRum – KURATERET

30. oktober:
Den Rullende Opera: Natklokken og Grandtanten

13. – 14. november:
Koncert til minde om Aksel B. Jørgensen

21. november – 1. december:
Signe Klejs: AROUSED – KURATERET

3. december – 14. december:
Teatertruppen Stormen: En Sælgers Død

18. december:
Julekoncert: VOX11

Forår 2013

7. januar – 9. januar:
Konference Bestseller

10. januar – 11. januar:
Gellerupscenen

19. januar:
Koncert/Radar

4. februar – 17. februar:
Cirkus Krone

21. februar – 22. februar:
Superreal: Sådan er det da at være Menneske – KURATERET

23. februar – 24. februar:
Matteo Magnani

4. marts – 9. marts:
Teaterkollektivet Hoit: The Darling Killers

11. marts – 20. marts:
Teatertruppen Stormen: Fra Regnormenes Liv

22. marts – 25. marts:
Femmøller Efterskole

27. marts:
Ollerup Gymnastikhøjskole

2. april – 7. april:
Quongafest – KURATERET

8. april – 26. april:
Teater freezeProduction: Strømsteder // Sarfartuut – KURATERET

28. april:
Gharib dar Ghorbat – iransk teater

29. april:
Dansens Dag

2. maj – 5. maj:
SPOT Festival

7. maj – 12. maj:
AUT – CoOPERAtion – KURATERET

14. maj – 18. maj:
Teater Viva: Lyden af Menneske – KURATERET

20. maj – 25. maj:
ILT13 – KURATERET

28. maj – 30. maj:
Teater Billedspor

1. juni – 17. juni:
Det Andet Teater: Mellem Myldretider – KURATERET

21. juni:
Kaospiloternes afgangseksamen

24. – 25. juni:
Aarhus revysterne

Efterår 2012

4. august – 12. august:
Cirkus Tværs – KURATERET

20. august – 23. august:
Arrangement ifm 2017-juryens besøg

17. september – 23. september:
Line Tjørnhøj/Tone: CoOPERAtion – KURATERET

30. september:
Auditions til DSF v. Aarhus Scenekunstcenter

1. oktober – 7. oktober:
Niels Østergaard/Sculpture by the Sea

9. oktober:
Morten JAC – Key2See kommunikation

11. oktober:
Kulturnat

18. oktober-27. Oktober:
Junge Hunde – KURATERET

28. oktober:
Harmoniorkestret Tonica

31. oktober – 1. november:
Kunstfestival v. HC Johansen

2. november:
Lena Gregersen, RMB

7. -8. november:
Lithuanian Days v/ Gunnar Madsen

9. – 15. november:
Musical Danmark

16. – 17. november:
Media Architecture Biennale 2012 – KURATERET

19. – 25. november:
Opera på nye måder

26. – 30. november:
Teater Billedspor

4. – 16. december:
Teatertruppen Stormen: Den Evige Ægtemand – KURATERET

17. december:
Meet’n Greet Åbne Scene

Forår 2012

10. maj – 25. maj:
Teatertruppen Stormen

31. maj – 3. juni:
Ragnhild May: Performativ udstilling

17. – 21. juni:
Skødstrup Skole: Skoleforestilling

Kurateringer

Kurateringer - begrundelser, forårsrunde 2015

Kurateringer - tilsagn og afslag, 2. runde 2014

Byrådsindstillinger og statusmøder

Statusmøde

5.december 2014. Åbner som pdf i nyt vindue.

Billedarkiv